#24 Óda na EUradost

Přemýšlení o evropské integraci je mým oblíbeným zpestřením mezi narativními postupy a čtyřmi teoriemi tisku. Tato šedesátiletá paní mi nedá klidu. Přemítání ještě nabobtnalo po mé návštěvě Bruselu i po vyslechnutí projevu Jeana-Clauda Junckera v Karolinu...
To bylo vlastně dost krátké, ne až zase tak moc-říkající a většinu času stejně pochodovali v uličce akademičtí funkcionáři v hábitech. Jean-Claude byl typicky neformální a využil jedinou volnou tichou chvilku, aby začal vyřvávat Gaudeamus igitur… Ve svém krátkém projevu říkal klasické obecnosti, zaměřil se ale na slabé místo všech normálně smýšlejících spoluobčanů, tedy imigrace. Od počátku „migrační krize“ jsme totiž v České republice „nechali“ 12 lidí v nouzi, slovy d-v-a-n-á-c-t. 

Zasloužili bychom si normálně nasekat na holou.

EU ale rozhodně není jen migrace. Toť jen vykonstruovaná bezpečnostní otázka, kterou v roce 2011 vznesli do evropského diskurzu Italové v čele s Berlusconim. Pojem Evropská unie v našem kontextu především konotuje naprosto příšerné PR. Protože co nemá dobré PR, jako by nebylo. Schválně, kdy naposled jste četli v novinách něco o EU? A bylo to pozitivní?

Například v těchto dnech končí v rámci zemí EU roaming.

Jak by asi tak reagoval slušný český občan-novinář?

Ani na dovolené u moře vás šéf nenechá spát, nemáte výmluvu na drahé volání!

Jenže pravdou je, že roaming je jen třešničkou, konečně něco, co se dá kvalitně „zpíárovat“. Takže ani náš imaginární slušný Čech to nebude tolik hanit, co je levnější, je lepší.

Proč je takový problém s veřejným názorem na EU?

Tak především je tu všeobecně opomíjeno, že pokud člověk něco chce získat,musí zároveň i něco dát. Nemůžeme se tvářit jako děti na písku, které nerozumí, že když chce od kamarádky ve fialový čepičce půjčit bagr, má předpokládat, že za to bude třeba chtít půjčit lopatku s oranžovým madlem. Ani vinná réva se jen nesbírá, ale také sází. Stejně tak je například postaven i koncept manželství, tedy alespoň v ideálním případě a zároveň jako mírný konstrukt západní civilizace, avšak dva lidé vstupují do manželství s tím, že jejich soužití bude vyžadovat kompromisy. Oboustranné.

Proto nedává sebemenší smysl, abychom z Evropské unie vesele čerpali dotace, stavěli všechno možné i nemožné, financovali studia v zahraničí, využívali výhodné obchodní smlouvy, cestovali volně a privilegovaně a nic nedávali nazpět! Třeba se postarat o pár tisíc lidí v nouzi, na které ani ekonomicky silnější členské státy nemají kapacity. Anebo třeba přijmout euro a tím i zodpovědnost za možné budoucí ekonomické problémy.


Vzchopme se. 

0 komentářů