#18 Allons enfants...

Na západním evropském pobřeží vrcholí bitva na život a na smrt. Zeptala jsem se několika Francouzů, co jsou shodou okolností zrovna u nás v Praze na návštěvě, co si myslí.-            
        Za prvé jsou fascinováni tím, že u nás pivo stojí jedno euro.
-       
              Jsou to nečekaně macronovci. Ale.
-     
        V prvním kole snad nikdo z nich Macrona nevolil. Většinou to byl Benoît Hamon, tedy kandidát  
        
        Socialistů. Relativně zvláštní volba. Dost nevýrazná osobnost, která od začátku neměla moc šancí. 

        Navíc volit ho znamená potvrdit mandát Françoise Hollanda.
-       
        Marine Le Pen je pro ně absolutní no way. Anebo to tutlají. (Což je vzhledem k době Donalda             Trumpa reálné. Smutné.)
-       
        I když jsou v Praze, volí. V zastoupení. Akt, který by asi v Čechách nikdy nemohl projít. Volit za       někoho? Ačkoliv není to zase až tak špatný nápad, vzhledem k aktuálním volebním preferencím         v ČR.
-       
        MLP už neřešíme. Uznali jsme, že měla skvělou kampaň. To ano.
-       
      Macron je sice proevropský, to s nadšením kvitují, neboť jsou to všechno děti Erasmu. Chtějí          cestovat, chtějí studovat a chtějí platit eurem.
-       
     
Vadí jim jeho ekologický program. Respektive to, že skoro žádný nemá. Levicová zelená francouzská mládež, odkaz neúnavných snah Simone de Beauvoir a Jean Paul Sartra.
-       
     Je to pro ně Téma. Včera večer byli celí nadšení. „Už zítra budeme mít nového prezidenta!“ (Přesná citace po několika cidrech, pivech a panáku od kolemjdoucích vojáků, loučících se se svobodou jejich kamaráda.)Allons enfants… 

0 komentářů