#13 Ženský věci

„Nepotřebujeme žádný aprílový žertíky, realita stačí…“
… ozývá se ze všech stran a já bych přidala jeden příklad k dobru.Dneska jsem se dozvěděla zásadní informaci od mojí babičky. Trochu jsem se podivila, že mi nedala velikonoční koledu, když všechny ostatní „kluky“ obdarovala. Nejsem vůbec chtivý dítě, nikdy by mě nenapadlo se ozvat, brečet, kopat nožičkama o zem a vyžadovat to stejný, jako má brácha. Přeci jen to ale člověku vrtá hlavou. Neozvala jsem se já, ale táta:

„No a pro Evču nic nemáš?“
„Prosim tě, ženský maj úplně jiný věci.“
„Jo? Co třeba?“
„Třeba aby skákaly kolem chlapů.“


Jsem ráda, že mi konečně bylo sděleno, jak se to na tom světě má.

---

Nemám ráda, když mě někdo označuje za feministku. Nechci mít nálepku. Jen mám přirozený smysl pro spravedlnost. Včera vzpomínala moje máma, jak jsem se jako čtyřletá vůbec nevyjadřovala k tomu, co se děje ve školce, nikdy. Jen jednou, protože jsem byla tak moc pohoršená, že jsem skoro zašeptala mamince do ouška: „B. krade. Viděla jsem ji, jak si dává pexeso do kapsičky od zástěrky.“ No, možná jsem jen žalobníček se smyslem pro spravedlnost.


Jenže nejsem naštěstí jediný člověk na světě, který se vzteká, jakmile se mu děje něco nefér. V amerických uměleckých kruzích by se takové chování dalo naopak označit jako aktuální trend. Přeci jen, poslouchat mača Donalda není úplně med. Možná proto se na dnešní seznam bestsellerů opět dostává 1984 od Orwella, ale třeba i The Handmaid’s Tale kanadské autorky Margaret Atwood. No, a nebo rovnou vystoupíte na TEDx konferenci a řeknete to na plno, stejně jako Chimamanda, která je pro mě hrdinkou posledních měsíců. 

0 komentářů