#16 Sustainable Sunday: Nesnáším slovo 'minimalismus'

#iniciace

Dlouho jsem nevěděla, jak začít. Začít žít minimálně, udržitelně a stylově. Pořád si tím nejsem úplně jistá. Co ale vím, že je to façon d‘être, skrze který chci proplouvat příštích pár let. A dál se uvidí.

Založila jsem novou pravidelnou rubriku. Budu se svěřovat s tím, jak bych v ideálním světě chtěla žít, a jak to celý ve skutečnosti vypadá. Upřímně. A že nenásleduju jen světové trendy, jako když je každá žena nakupující u Diora feministka, protože to má na tričku, přece.

První příspěvek bude čistě iniciační.

Fast fashion je zlo. Proč?
Je tisíce etických důvodů a asi nejlepší odpovědí je dokument True Cost. Co přidávám já – absolutně ničí osobitost, ničí to, čím opravdu jste, ale ještě o tom třeba ani nevíte.

Minimalismus?
Tady si sama nejsem zcela jistá, co vlastně považuju za minimalismus. Začínám u oblečení, protože vidím nějaký reálný důvod. S věcma to není zase až tak jednoduchý. Pokládám to za osobní výzvu a experiment. Dokument „Minimalism“, který jsem zhltla na Netflixu jako čokoládový bonbon, je neskutečně motivační. Člověk má fakt chuť vyhodit úplně všechno, k čemu nemá silný emocionální vztah, odstěhovat se za město do minidomečku a spokojeně si tam vařit výběrovou fair trade kafíčko.

Není to tak jednoduché, jak by se etymologové mohli domnívat. 

A taky nesnáším slovo minimalismus. Na mě je to až moc buzzword. Zavání to totiž trendem béžovo-šedo-černo-bílých kompletů, kterými instagram holky a kluci zaplavují svoje feedy, protože tak je to hezky postaví do „mini“ vlny a třeba budou usínat na svým geometricky vyvedeným design merino polštáři, s pocitem, že zachránili svět.

Zero waste?
Asi největší výzva na světě. Soustředit se i na kelímek žervé, to chce dost prostoru v oddělení produkce vašeho mozku. Nakonec bych strávila celý nedělní odpoledne tím, že bych plánovala, jak nadcházející týden strávím bez odpadu. No ale proč ne, nakonec.

Slow?
Utíkej, Forreste, utíkej!
Toť můj týdenní režim.
Možná se tak narodila…
Ale určitě tak nechce strávit zbytek mládí.


PS: Další díl bude o mé zkušenosti s nopoo. Těšte se na text rozměru rodinného dramatu.

0 komentářů