#12 Starý a gay?

Dneska si popřemýšlím o mezigenerační propasti. Je hluboká? Je široká? Je plná splašků?

Ta moje propast měří přibližně 20 metrů. Po stranách má takové výsuvné plošinky, na které si různí senioři mohou sednout a dostat se ke mně. Čas od času se já pomocí lana jako Tarzan zhoupnu dolů k nim.Když jsem byla na dobrovolnickém projektu ve Francii, chodili jsme mimo jiné i na návštěvy do domu seniorů. V městě o 5 tisících obyvatel jsem se potkala s paní Vlastou.
Paní Vlasta vyrůstala v Československu ještě před druhou světovou válkou a jako mladistvá emigrovala do Francie. Měla moc krásnou prvorepublikovou češtinu, povídala mi páté přes deváté, a i když jsem s ní mluvila plynnou češtinou, její spolubydlící si mysleli, že jsem někde od Lille.

Tramvaj číslo 2 směrem na Národní třídu:
Dáma, asi pětadvacetiletá: „Takovej fakt dědek stará*, debil fakt, ale nadávala jsem mu ne-sprostě, mam nějakou úctu ke starším, tyvole, ne?“

V deníku The Guardian se klíčové spojení „old people“ nejčastěji pojí s heslem „LGBT komunity“, překvápko, ne? V Británii totiž řeší zdánlivě vzdálený problém – domov důchodců pro lgbt komunitu. V Manchesteru vznikl první takový duhový dům. Stále se dere na povrch ta palčivá otázka – why, pourquoi, prečo, proč?

Dnešní senioři, myslím tím ještě ty starší seniory, jsou z úplně jiné doby. Sice těsně nepotkali dinosaury, ale co se týče společenských otázek, jsou přibližně z doby kamenné. Jejich mládí se kryje s obecně uznávaným neuznáním homosexuality nebo i postavení ženy ve společnosti. I mí prarodiče, i když je bezmezně miluju, mají názory, po kterých bych nejraději skočila z Eiffelovky.

Nyní už není zase až tak moc zvláštní idea lgbt domova důchodců. Že si chtějí alespoň na takovém místě odpočinout od nenávistných pohledů i pocitů nedopatření, je, myslím, dost pochopitelné. 

Fandím!
*SSJČ, senior = starší n. nejstarší člen něj. společenství, shromáždění ap., zprav. požívající zvl. úcty n. práv

0 komentářů