#4: Merde, we should all be feminists?

U Diora je poslední dobou dost rušno. Italská návrhářka Maria Grazia Chiuri, která jako umělecká šéfka tohoto fashion paláce debutovala koncem roku, bodla tyčí do módního vosího hnízda. Stačilo, aby pár modelkám oblékla obyčejné bílé tričko s černým nápisem „We should all be feminists“, a může si tleskat. Završila tak dost bouřlivé ovzduší ve světě módy, respektive politiky.
Spojení povrchního umění à la „co si proboha vezmu na sebe“ a vážného intelektuálního povídání „o skutečném světě, na kterém opravdu záleží“ je vlastně nápadně těsné. A popírat vzájemnou souvislost oděvu a politického názoru by se mohlo nakonec stát neuváženým, ba dokonce i hloupým. Já například přesně vím, proč nosím tričko s nápisem "Merde".

V minulém roce Maria Grazia Chiuri rozhodně nebyla jedinou, kdo se prostřednictvím módy snažila vyjádřit společensko-politický postoj. Už v únoru na Super Bowl se zpěvačka Beyoncé i se svou crew oblékla do černé a zazpívala píseň „Formation“, která byla zvolena hymnou aktivistického hnutí Black lives matters. To se snaží upozornit na nárůst policejního násilí směrem k lidem černé pleti.

Když před pár měsíci nastoupila do britského úřadu Theresa May, byla jsem zaskočená. Nejen faktem, že jedna z mých oblíbených zemí zvolila pád do černé díry, ale hlavně tím, co si nazula paní May na nohy. Nejen u královské audience, ale doslova pokaždé. V NYT jsem se později dočetla, že nosí tak zběsilé a kontroverzní obutí proto, že slouží jako „icebreakry“ při diplomatických jednáních. Well…

Móda je fascinující nejen pro to, jakou radost a uspokojení přináší nám osobně, ale i kvůli originální komunikaci, která probíhá každé ráno, jakmile vyjdete ze dveří bytu. Jde o souhrn symbolů, barev, tvarů a dokonce i tištěného slova, které nějak působí na vaše okolí. I když by na jednu stranu bylo krásné, možná i osvobozující, neoblékat se vůbec, na světě by se o dost víc mluvilo slovy, což nepokládám za šťastné řešení.


Nejste ani tak to, co nosíte na sobě, ale rozhodně to, co nosíte na sobě, dělá vás.


2016, Praha, © ES

0 komentářů