#2: Ďábel nenosí Pradu, ale červenou kravatu

Většině z nás je udílení Zlatých glóbů asi tak stejně ukradené jako to, co se line z úst prezidentskému mluvčímu. Letos ale ne. Projev hollywoodské herečky Meryl Streep viděli prostě všichni. 

Kritizovala Trumpa!“ ozývalo se snad i z naší větrací šachty. Jenže ono to tak jednoduché nebylo. Nezbednice Meryl se dotkla podle mě daleko zajímavějšího tématu, než je zvolený blonďák, který to přehání v solárku. Otevřela zásadní debatu o ochraně a podpoře žurnalistů. Proč? 


Odrazila od známé veřejné urážky, které se dopustil už-za-chvilku-nejmocnější muž světa. Zobecnila ale tezi, že novinářům se má vyjádřit plná podpora v jejich práci - což je hlavně říkat pravdu. Stejně jako já totiž nepřistoupila na představy současných myslitelů, že se překlápíme do doby postfaktické. Já si budu žít svoji zběsilou a mišmaš postmodernu, co budu na světě dýchat pražský smog. 

Hon na novináře není, i když se zdá být, výmyslem českých politických špiček. I když uznejme, že se poprvé dá říct, že určitý společenský fenomén jsme měli v naší domovině rozvinutý dříve než na západě. Urážet novináře za to, že se nebojí jít s kůží na trh a svým jménem informovat a učit o celém světě lidi, kteří u zdroje nejsou, nikam nejedou a nic nedělají, je naše specialitka. Samozřejmě bagatelizuji téma, na které by se dala sepsat studie, dvě, tři. A tak s tím přestanu. Jenže aktuální doba nás učí, že bychom měli o okolí, i třeba v krátkých větách, přemýšlet všichni. Tak just do it.

Dost moralizování.

I když neodpustím si ještě jednu informaci. Když si dáte do vyhledávače twitteru #MarylStreep, nevypadnou na vás, jak by se určitě stalo v českém twítovém prostředí, kladné ohlasy na monumentální speech. Spadne vám brada z toho, kolik slušných Američanů plive na Meryl špínu a zařazuje ji do poslední dobou oblíbených zájmových skupin, jako je elitářství, pokrytectví, intelektuálství, lhaní. Povědomé, není-liž pravda? 

Intelektuálové, jděte už do hajzlu.“ 

Nejlépe tento týden vyšla Ivanka Trump. Jestli si chcete zlepšit náladu, klikněte sem. Budete mít srdíčkový večer. Jo a jen tak mimochodem, její manžel bude jedním z hlavních poradců prezidenta USA, no a co, že nemá absolutně žádnou praxi. V tom případě zítra končím ve škole a začnu intenzivně hledat vhodnou partii. Takhle to na světě asi chodí. 

0 komentářů